[PORADNIK] dbloader.php - obsługa

Kategoria: FAQ | PORADNIK[PORADNIK] dbloader.phpadmin
2009-08-13, 12:35
dbloader.php - obsługa
http://www.przemo.org/php...p=466291#466291

Skrypt służący do wielu zadań.

Aby uruchomić skrypt, należy wyedytować w dowolnym edytorze tekstowym plik dbloader.php znajdujący się w katalogu /dbloader w głównym katalogu forum. Plik można ściągnąć z ftp lub pobrać z aktualnej paczki ze skryptem forum. W czasie edycji szukamy wpisu ( na samym początku):
Kod: <?php
// twój adres IP
$twoje_ip = 'TU WPISZ SWOJE IP';
... i zamieniamy na swoje IP tekst Kod: TU WPISZ SWOJE IP
Poprawnie po edycji powinno to wyglądać tak:

Kod: <?php
// twój adres IP
$twoje_ip = '83.112.45.67';
... gdzie 83.112.45.67 to przykładowe IP (wstaw tam swoje!)
Następnie plik należy zapisać i umieścić na ftp w katalogu /dbloader. Skrypt jest gotowy do pracy.

Korzystając z wyboru na górnych zakładkach można wykonać odpowiednie czynności.

1. Początek - podstawowe informacje:
Obrazek
Na samym dole instrukcja uruchomienia skryptu.

2.Zakładka "Edytuj config.php" - poprawienie uszkodzonego źle zapisanego pliku config.php
Obrazek
po wpisaniu prawidłowych danych i potwierdzeniu klawiszem "Generuj" ukaże się pod spodem dodatkowa tabela. Zawiera ona 3 możliwości naprawy pliku config.php -
Obrazek
ściągniecie pliku na dysk i wrzucenie samodzielnie na ftp, zapisanie - przy dobrych ustawieniach udaje sie bezpośrednio z tego miejsca nadpisać istniejący plik, lub skopiowanie zawartości do schowka systemowego i wklejenie jej do pustego pliku, który później, po zapisaniu jako config.php, wrzucamy na serwer.

3. Zakładka "Konfiguruj forum" - ustawienie domeny, domeny coockies, ścieżki forum, bezpiecznego coockies (ostrożnie!), sprawdzania poprawności adresu.
Obrazek
Uwaga! Często po zmianie wpisów w tej części zdarza sie komunikat o błędzie podobny do tego:
Kod: Fatal error: Call to undefined function sql_cache() in /.../dbloader/dbloader.php on line 283 . Nie oznacza to, ze nowe ustawienia się nie zapisały. Natomiast należy ręcznie wyczyścić cache na ftp (opróżnić folder /cache, pozostawiając w nim tylko, jeśli istnieje, plik .htaccess)

4. Zakładka "Sprawdź bazę" - oznacza dokładnie to samo, co ma w tytule. Po wejściu w tę zakładkę dowiesz się, czy masz w bazie jakieś uszkodzone tabele lub inne błędy.

5. Zakładka "Wczytaj bazę danych" -Skrypt służący do wgrywania zrzutów baz danych, radzi sobie nawet z bardzo dużymi plikami (powyżej 100 MB), obsługuje zrzuty skompresowane BZipem2 albo GZipem. Dokładny opis korzystania z tej funkcji w temacie Cracka

6. Zakładka "Inne funkcje" - obejmuje :
Tworzenie / usuwanie bazy danych (jeśli oczywiście ustawienia serwera na to zezwalają)
Deinstalacja phpBB z bazy danych - czyli usunięcie z bazy tabel z prefiksem opisanym w pliku config.php (domyślnie sa to tabele skryptu forum )

Po ukończeniu pracy z dbloaderem należy ponownie wyedytować plik, usuwając IP, lub wrzucić czysty z paczki ze skryptem. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo!


Podobne tematy:
Skrócona instrukcja obsługi portalu
Poradnik: Piętra 7 - 9 DT
[Poradnik] Jak obsługiwać "dolny" pasek w CP